http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/ ... ed-on-test
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/ ... -revealed-
Äkta eller inte? Snygg eller inte? Vette

Moderatorer: adrian_vg, Conseal
Du är moderator, lös problemetadrian_vg skrev:Var ska detta diskuteras? Här eller på http://www.vfr-forum.se/viewtopic.php?t=2495?? Det är bilder, men också ganska allmänt.
Inte så enkelt. Man kan inte flytta hela trådar till annan redan befintlig tråd...Tegfors skrev:Du är moderator, lös problemetadrian_vg skrev:Var ska detta diskuteras? Här eller på http://www.vfr-forum.se/viewtopic.php?t=2495?? Det är bilder, men också ganska allmänt.![]()
Honda vill väl konkurrera med K1200GT, FJR1300 och Sprint ST och Pannan börjar bli väl mycket lok för att passa de som vill gasa lite på fritiden också.Mr. B skrev:Som kommentar till VF(R)-en
Iom enkelsving, 1200 motor, kardan så ger det här lite bmw vibbar.
På de bilderna hade nyviffern också fula ljuddämpare.Conseal skrev:Jag tycker de tidiga bilderna och spekulationerna kring en VFR1000 (som faktiskt såg bra ut också) vore bättre rent strategiskt för Honda.
Den fanns ju i 2 versioner .. en SPORTtourer och en sportTOURER.
Finns en tråd om de spekulationerna med bilder.
Det är onekligen lockande, men det är en ekonomisk fråga också. Inköp är en sak, men att betala 10-15,000/år i försäkring går fetbort. Då betalar jag hellre 1600/år och kör mer.Tegfors skrev:@Robban: Kardan! Blir det VFR nu?
Sprint ST går i en helt annan kategori än de andra du har räknat upp som snarare ska kategoriseras som Goldwing light (något/marginellt mindre än globetrotter bussarna).adrian_vg skrev:Honda vill väl konkurrera med K1200GT, FJR1300 och Sprint ST och Pannan börjar bli väl mycket lok för att passa de som vill gasa lite på fritiden också.Mr. B skrev:Som kommentar till VF(R)-en
Iom enkelsving, 1200 motor, kardan så ger det här lite bmw vibbar.
Nej dagens BMW, speciellt K1300S på 175 hk ger absolut inga taskiga vibbar t.o.m. det tidigare babian-arsel-baklyset är utbytt. Men den är lite lång.Förresten är BMW bra, inget fel med BMW-vibbar! Man kan ha sämre förebilder.Bara nu inte nya viffern blir en ny fläskig Pan European...
Tänkte mer på motorstorlekarna, de är ungefär samma. Har dessutom helt tappat räkningen på alla nya BMW- och Yamaha-modeller sen K100- och FJ12-eran. K1300S är nog närmare nya viffern än de tidigare nämnda precis som du säger.Tyrannosaurus skrev:Sprint ST går i en helt annan kategori än de andra du har räknat upp som snarare ska kategoriseras som Goldwing light (något/marginellt mindre än globetrotter bussarna).
Närmaste konkurrent är BMW K1300S.
Håller med, men den här gången är det ju faktiskt någon som sitter på denExcalibur105 skrev:Så var det igång i år igen. Tyckte faktiskt att de förra bilderna på den då påstådda hojen var snyggare