Har nu vart medlem på vfr-forum ett tag men har inte varit så aktiv i deltagandet.
Tänkte mig på en kort presentation iallafall.
Simon Dahlström heter jag , är 35 år i augusti , bor i Habo med fru och två barn.
Har haft körkort sen begynnelsen (18 år) och haft förmånen att låna lite motorcyklar under åren då min bror har haft mc men inte körkort.
kawasaki z650-77, bmw k1200s, bmw r1200rs evo2.
Min svåger var också vänlig att låna ut sin mc ofta då jag hade nytaget körkort.
Han hade en suzuki gs 1000 med packväskor och stor windjammerkåpa.
Mycket roligt att köra som 18 åring, i packväskorna medföljde även ett campingkit med tält ,litet spritkök och diverse atirajler

Har alltid suktat efter vfr och dess ljud och för ungefär två år sen köpte jag en blå -86;a med 12000 mil på mätaren.
Den har breddad originalbakfälg som rymmer en 160 sula.
Tyckter att det ser fräckt ut, vet inte om det är bra för köregenskaperna men jag tycker iallafall inte att den är konstig att köra på något sätt.
Fick byta bromsskivor fram, ny olja i gaffeln, ett nytt sadelöverdrag,, ja det var det hela.
(e det nån som har en ensitskuts och handtag för passagerare till -86 är ni välkomna att kontakta mig):D
Var och besiktigade den igår och den gick igenom utan anmärkning,,,gött!!
Har gått och funderat ett tag på att byta upp mig till en -90:a då dom snart blir billiga att försäkra.
Skulle vilja ha lite bättre fjädringsegenskaper och mer möjlighet att välja moderna däck.
86:an har ju som ni vet 16" fram och 18" bak,,,,,har vart lite svårt att hitta bra däck tycket jag,,särskilt efter som jag har bred bakfälg som kräver 160-170 däck.
Får avsluta nu och passa på att önska trevlig säsong till er alla.
Skall sätta mig på hojen och åka till jobbet.
mvh Simon