Här är före .. (ja en lampa var trasig)

Börja med att ta bort sidokåporna och inre frontkåpan (hur finns beskrivet i http://www.vfr-forum.se/viewtopic.php?t=859)

Skruva bort backspeglarna

Ta bort plastprylarna på insidan av kåpglaset, gör det på båda sidorna, de sitter med 1st stjärnskruv vardera.



Lamporna är belägna bakom de orangefärgade vridprylarna ..

Lossa de 2 clipsen under övre frontkåpan och skriva bort de 2 stjärnskrivarna som håller den på plats. (Glöm inte hålla i den



Vinkla kåpan framåt och lossa kontakerna för strålkastaren. Lossa även blinkerspamporna och sladden för parkeringsljuset.

Lamporna till bakgrundsbelysningen av mätare och diplay ar belägen bakom de orangefärgade vridplupparna.

För att komma åt alla så kan man motera bort hela skiten som är ivägen men det räcker att lossa på dessa muttrar och vinkla lite.

Skruva loss en plupp, ersätta lampan med i detta fall en LED-diod. OBS




Resultatet .. ja såhär blev det ..

När allt ändå är nerplockat så kan jag gå igenom hur man byter parkeringsbelysningen fram.
Lossa strålkastarhuset ur kåpan genom att lossa de 4 skruvarna.

Ryck loss gummiskiten som håller fast parkeringsljuslampan i strålkastarhuset. Byt lampa och tryck tillbaks gummigrejen.

Montera allt i omvändordning, voila klart ...