Sida 1 av 1

Förslag träff i träff MC-dagarna 2008

Postat: tor aug 02, 2007 14:24
av Henning
Många klubbar väljer att ha träff i träff och ses på årets största hojträff MC-dagarna i Västervik.

Man hyr ett "eget" område på campingen och har ett eget större tält att socialisera i.

Bra idé för VFR-Forum?

/H

Postat: tor aug 02, 2007 14:58
av ahlisboy
Mycket bra idé tycker jag... :)

Postat: tor aug 02, 2007 15:05
av jacken
Ja! det skulle va kul ... :P

Postat: tor aug 02, 2007 22:12
av Karlsson
Ja det vore jättekul... :D

Postat: fre aug 03, 2007 08:08
av Conseal
Det låter ju som en kul grej .. men vad innebär hyra av ett område ?

Postat: fre aug 03, 2007 08:53
av ahlisboy
Conseal skrev:Det låter ju som en kul grej .. men vad innebär hyra av ett område ?
Det innebär bara att man "mutar" in ett område, det kostar inget extra. Man säger hur många man blir och så får man ett område annpassat efter det.

Postat: fre aug 03, 2007 10:02
av Conseal
Ok .. ganska långt ifrån hyra men iallafall ... semantik och grejur =) Då är jag med. Tja .. får väl se vad 2008 kan ha i sitt "ord som refererar till alla och envars gemensama extraktionspunkt vid födseln och kan uppfattas som stötande av mindre verbalt belevade människor". ;)

Postat: fre aug 03, 2007 11:46
av ahlisboy
Conseal skrev: Tja .. får väl se vad 2008 kan ha i sitt "ord som refererar till alla och envars gemensama extraktionspunkt vid födseln och kan uppfattas som stötande av mindre verbalt belevade människor". ;)
Jag hade en gång jobbarpolare som hette Göte..... bara sådär helt appropå

Postat: fre aug 03, 2007 11:50
av Conseal
:lol:

Postat: tis aug 07, 2007 18:40
av Tyrannosaurus
Låter som en bra idé.

Sen är det ju iofs så att på ideella träffar (som jag mest åker på) är det många som spyr och kräks på kommersiella träffar och anser att det bara är dyrt. Västervik kostar visst 600 kr för hela helgen. Som jämförelse kostar Dacketräffen 100 kr och ölen 20 kr och ingen blir visiterad om man har egen öl (som man iaf blir på Lelles, har varit där 2 gånger - "never again").

Men visst, jag är öppen och inte omöjlig om något.

Postat: tis aug 07, 2007 22:00
av elias
Datum etc för detta då?

Postat: tis aug 07, 2007 22:09
av Tyrannosaurus
elias skrev:Datum etc för detta då?
Om det blir i samband med MC-Dagarna så http://www.mcdagarna.com (och det är väl inte fastställt än, men troligen liknande i slutet av juli).

Däremot om det skulle krocka med Dacketräffen nästa år (har hänt tidigare) så kommer jag garanterat inte :lol:
Dacketräffen (som dessutom har 25-års jubileum nästa år) missar man inte 8), och absolut inte för en kommersiell träff :P