litar inte riktigt på min ljusomkopplare , har hänt att lyset är av fast knappen är på
märkt att ljuset blinkar till lite om jag trycker knappen mot styret
går den att plocka isär och renovera?
eller någon som har en bra liggandes till en viffe800 -2000
Jag har haft samma problem.
Lade en handuk under och sprayade biltemas oxidrengöring runt knappens springor. Fick stå så över natten sedan körde jag biltemas kontakt protect. Har fungerat klockrent efter detta, samma kur löste även problemet med att blinkersknappen inte fungerade.
Skickat från min SM-N9005 via Tapatalk
SP-1 -01 Röd
VFR800FI-00 Röd
PCIII
KN-filter
Helsystem med Micron kolfiberslipon
Wilbers dämpare fram
Aut.kedjesmörjning
--------------------------------------------------------
Genom att inte ge upp nådde även snigeln Noaks ark.
Det är inga problem att plocka isär styrreglaget. Jag hade isär hela konstruktionen för blinkersknappen och rengjorde samt fettade in allt igen. Nu fungerar den prima. Jag skulle tro att konstruktionen är mycket lik den för ljusomkopplaren.
Värt att notera är att strömbrytarna inuti styrreglaget inte är "ingjutna" utan det är öppna konstruktioner, vilket gör att om man är oförsiktig kan det flyga små fjädrar, små kulor och stålbläck lite varstans som kan vara svåra att hitta i garaget. Bara sära på plasthalvorna gör dock ingenting, brytarna sitter med skruvar på insidan (på vänster sida i alla fall).
Men som sagt, jag skulle först prova det som Tritanium nämnde ovan... . Även tex. WD40 kan hjälpa.
SP-1 -01 Röd
VFR800FI-00 Röd
PCIII
KN-filter
Helsystem med Micron kolfiberslipon
Wilbers dämpare fram
Aut.kedjesmörjning
--------------------------------------------------------
Genom att inte ge upp nådde även snigeln Noaks ark.