Sida 1 av 1

Förspänning bakdämpare

Postat: mån jun 02, 2008 10:18
av adrian_vg
Hej alla,

Mixtrade lite med förspänningen bak i helgen på min 90:a. Visade sig att den stod på det hårdaste... Viffern känns mycket bättre nu. Iaf, enl Haynes verkstadshandbok ska min modell ha fyra distinkta klicklägen på förspänningen där andra klicket från mjukaste inställningen är standard.

Jag snurrade runt på skruven och hittade betydligt fler än fyra klickar, närmare bestämt runt tolv eller så (tappade räkningen efter ett tag i värmen...). Speciellt vid mjukaste inställningen har jag svårt att avgöra om skruvinställningen kommer att hoppa ur när som helst och pysa dämparen eller nåt, eftersom jag inte ser nån markering som för det hårdaste som är markerat med en linje och texten "HARD" på skruven.

* Finns det alls nån risk att skruven trillar ur om man skruvar ur den för mycket??

* Och vad menas med att jag har fler än fyra lägen?

* Kan dämparen vara bytt till nån senare årsmodells dämpare, och hur ser man det isf?

Tacksam för en hint eller två.

Postat: mån jun 02, 2008 20:30
av Göingen
Undrar om det inte är returdämpningen du justerat. Förspänningen justeras genom att man trycker ihop fjädern olika mycket med hjälp av en ring som sitter ovanför fjädern. Returdämpningen justeras med en skruv, i alla fall är det så på min -00:a
Viktigast är ju i alla fall att du tycker din hoj funkar bättre nu än innan.

Postat: tis jun 03, 2008 08:39
av adrian_vg
90:ans viffer har bara förspänning bak enl manualen, såvida inte nån av förra ägarna bytt till nåt bättre eftermarknadsmaterial. Vette sjutton hur jag kollar det bara... Kommer man åt dämparen om man lyfter på sadeln?

Jo, bågen känns mycket bättre nu, den liksom flyter fram över vägen istf studsa runt lite som innan - bästa fjädring jag någonsin haft (å andra sidan kommer jag från en boxertwin med två dämpare bak som mer funkade som luftpumpar än nåt annat...!). Lustigt nog känns den bättre fram också. Undrar om värmen i luften gjort oljan i gaffeln tunnare eller nåt... 8)

Postat: mån sep 01, 2008 12:40
av adrian_vg
Pulade lite med dämpningen fram och bak på min "nya" 97:a i helgen. Blev mycket bättre efteråt. Verkar som om min körstil är mer åt det mjuka hållet. :-)

* Framgaffelförspänningen skruvade jag på så att man ser tre ringar från standard två.

* Bakdämparen förspände jag till mjuk-läget och kompressionsdämpningen till ett halvt varv ut från standard (standard=inskruvad så långt det går och sen utskruvad ca ett varv tills märket på skruven är mitt för märket i dämparen).

Som sagt mycket bättre nu, Gröna Faran flyter ovanpå vägen numera, istf att småstudsa fram. Enda nackdelen är att framgaffeln verkar packa ihop sig om man bromsar (mycket) hårt, men det kan man leva med om den i övrigt uppför sig bättre än innan.

Jag blir dock inte riktigt klok på kompressionsdämpningen bak. Vad innebär det egentligen? Stämmer det att kompressionsdämpningen bestämmer hur mycket den ska dämpa när den trycks ihop?

Ex: om kompressionsdämpningen ställs på "hård", kommer den att bli styvare och stötigare när dämparen trycks ihop, och om den står på "mjuk" blir den svampigare ungefär?

Något så när korrekt?

Postat: mån sep 01, 2008 18:07
av Batte
Ex: om kompressionsdämpningen ställs på "hård", kommer den att bli styvare och stötigare när dämparen trycks ihop, och om den står på "mjuk" blir den svampigare ungefär?

Något så när korrekt?
Tycker jag låter som en bra beskrivning. Är i alla fall så som jag upplever det.

Postat: mån sep 01, 2008 23:06
av adrian_vg
Batte skrev:
Ex: om kompressionsdämpningen ställs på "hård", kommer den att bli styvare och stötigare när dämparen trycks ihop, och om den står på "mjuk" blir den svampigare ungefär?

Något så när korrekt?
Tycker jag låter som en bra beskrivning. Är i alla fall så som jag upplever det.
Får se vad de andra säger. 8-)

Postat: tis sep 02, 2008 19:56
av kennet
Har ställt min på soft och då somnar inte händerna lika fort :D det försvann mycket av vibbrationerna i styret och beskrivningen du skrev stämmer bra.

Postat: tis sep 02, 2008 20:55
av Batte
adrian_vg skrev:
Batte skrev:
Ex: om kompressionsdämpningen ställs på "hård", kommer den att bli styvare och stötigare när dämparen trycks ihop, och om den står på "mjuk" blir den svampigare ungefär?

Något så när korrekt?
Tycker jag låter som en bra beskrivning. Är i alla fall så som jag upplever det.
Får se vad de andra säger. 8-)
Ok, det ÄR så att om compen ställs hård så blir stötdämpningen styvare och stötigare, och ställs den mjukare blir det följsammare och "svampigt"

Kör en del enduro och har labbat en del med stötdämparinställning. Där har jag också justering för returdämpning.
Tycker det suger att vfr har så få justeringsmöjligheter. Är väl bara att lägga ut >10 lax på öhlinare bak och nya fjädrar fram...

Postat: ons sep 03, 2008 07:24
av adrian_vg
Batte skrev:Ok, det ÄR så att om compen ställs hård så blir stötdämpningen styvare och stötigare, och ställs den mjukare blir det följsammare och "svampigt"

Kör en del enduro och har labbat en del med stötdämparinställning. Där har jag också justering för returdämpning.
Så returdämpningen är precis som namnet antyder hur snabbt dämparen fjädrar tillbaka efter att ha blivit hoptryckt, dvs kompressionsdämpningens motsvarighet fast åt andra hållet. Korrekt?
Batte skrev: Tycker det suger att vfr har så få justeringsmöjligheter. Är väl bara att lägga ut >10 lax på öhlinare bak och nya fjädrar fram...
Funkar bra för gatbruk som det är tycker jag. Jag kommer nyligen (nåja...) från BMW R-seriens 80/90-tal med enbart förspänning bak och inget fram. Å andra sidan hade min RS styrdämpare monterad som standard. Man ser inte det så ofta numera. Fast det säger nog mer om RS:en vaggram i stål mer än nåt annat. :D RS:en hade mjuk, medium och hård förspänning bak. RT:n hade fem-sex lägen på förspänningen bak. Man blev inte bortskämd med bra fjädringsinställningarna där. :?

Tycker snarare att det är lyxigt som viffrarna har det nu med alla inställningar man kan göra. Tom styret kan man ju vinkla till!

Postat: ons sep 03, 2008 07:26
av adrian_vg
kennet skrev:Har ställt min på soft och då somnar inte händerna lika fort :D det försvann mycket av vibbrationerna i styret och beskrivningen du skrev stämmer bra.
Pratar vi förspänningen på framgaffeln nu?

Om ja, hur många ringar har du utskruvat och hur mycket väger du (om man får ställa en något möjligen ofin fråga)? :shock: :D

Postat: ons sep 03, 2008 17:23
av kennet
He he jag snurrar lite... det är framgaffeln
Jag har skruvat upp dom max och har för mig att det var 3 ringar och jag väger 74kg :D

Postat: ons sep 03, 2008 17:31
av adrian_vg
kennet skrev:He he jag snurrar lite... det är framgaffeln
Jag har skruvat upp dom max och har för mig att det var 3 ringar och jag väger 74kg :D
Trodde det fanns mer än tre ringar, nåväl. Du väger mindre än mig iaf... :lol:

Postat: ons sep 03, 2008 19:52
av Qwerty
Jag har min retur i bak på fullt. Dämpen på ca 1/4 varv ut. Skulle vilja ha det hårdare men då blir dämpiningen mer än returen klarar av och då studsar bakhjulet konstigt vid mycket nerlägg.
Fram så kör jag skruvarna i botten, tycker det är mjukt så också. Där tror jag att Öhlinsfjädrar skulle göra susen och man skulle kunna lätta lite på förspänningen.
Lika så tror jag att en Öhlinare bak i hop med fjädrar fram skulle göra underverk på väghållningen. Står högt upp på min önske lista.

Men på det här sättet så är hojen så hög som möjligt och tar inte i i onödan i kurvorna. Dock så tar pinnarna i lite ibland.

Fjädringen på VFR är enda anledningen till att jag sneglar åt annat håll. Motorn är underbar, lika så sittställning mm. Men fjädring är ren touring. Duger inte till närheten utav sport.