Är inte det där med molntjänst bara ett annat ord för lagring på server.
På mitt webbhotell har jag 100 Gb (tror jag det var) utrymme, sen är det mitt eget val om jag använder det till webbsidan eller bara lägger grejer i en mapp som jag inte länkar till, då blir det lagringsutrymme som jag kommer åt via FTP, alternativt om jag har ett hemligt namn på mappen och/eller har den lösenordskyddad så kan jag nå den via webben.
En av idéerna med moln är vad jag har fattat att man har hela sin dator där med OS och allt där. Men det låter ju smart, har man inte fått påhälsning i datorn förr så lär man väl få det då när rubbet ligger ute för allmän beskådan och bara skyddat av ett lösenord.
Här är en av många anledningar att jag inte har Facebook, jag vill ha full koll på mina data. En annan anledning är att jag ser det som ett jävla vuxendagis och arvtagare efter Lunarstorm:
"Hej, vad heter du? Vad gör du? Hur gammal är du? Är du snygg? Gillar du mej?" 
Åså kan Facebook, Google+ m.fl. skapa en profil av mig berooende på vad jag gillar eller ogillar, vilka webbsidor jag besöker, vad jag skriver, när jag har datorn på, hur ofta jag skiter osv. Sen var det ajöss med den integriteten

Man är tillräckligt registrerad ändå så "no f****n' way!"

att jag självmant tänker hjälpa till att bli ännu mer registrerad.
Det är även av samma integritetsanledning som jag är väldigt restriktiv med användning av betal/kontokort.
Någon som har sett filmen "Nätet" med Sandra Bullock? Sånt skulle aldrig kunna hända mig för jag syns inte. Ok, jag har en webbsida men det är inte speciellt känsligt material som ligger där och skulle den bli kapad så är det ingen större katastrof för jag har allt offline också.