Sida 1 av 1

Rörken 19/7

Postat: tis jul 20, 2010 04:15
av Since-2009
Ni får se det mer som att det var kul med bra uppslutning än kvalitetsfulla bilder (ipppphone) men fler bilder kommer säkert att kunna länkas under morgondagen eller så =) Pixbox gjorde dem ännu suddigare...

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Re: Rörken 19/7

Postat: tis jul 20, 2010 11:20
av adrian_vg
Fler bilder på http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=229478.

Since-2009 tycks ha varit en riktig linslus i gula gruppen. Själv körde jag md blå grupp och utmärkte mig i mitt tycke med den skitigaste viffern genom tiderna igår... :roll: :wink:

Postat: tis jul 20, 2010 11:30
av blacken
Det ser ut att vara kul, det där.. :)

Postat: tis jul 20, 2010 12:02
av adrian_vg
blacken skrev:Det ser ut att vara kul, det där.. :)
Häng med du också! :D

Postat: tis jul 20, 2010 12:10
av Since-2009
blacken skrev:Det ser ut att vara kul, det där.. :)
Det är jäkligt kul o nyttigt, skönt när man börjar få in lite flyt även om det går lite hattigt för mig. Igår var tredje passet roligast, trodde jag skulle få bastning för jag tyckte att jag låg på en del men inte ett ord om det =) Sista passet var dock katastrof, inget som stämde... någon måste ha mikklat med min hoj!

EDIT: Nu var det både Söndag och Måndag 25-26 på Rörken såg jag.

Postat: tis jul 20, 2010 12:16
av adrian_vg
Släpar killen på din sista bild med foten i backen?? Det är nåt som hänger ut där. Eller är det nåt skrufs på linsen?

Postat: tis jul 20, 2010 12:33
av adrian_vg
Best of VFR på Rörken 2010-07-19 på http://home-skynet.servehttp.com/galler ... 010-07-19/.

Och observera hur snyggt det blir med den åttaekrade bakfälgen i fart! Den rökfärgade LED-baklampan är löjligt snygg på viffern - det borde ha varit standard på VFR från början! :D

Postat: tis jul 20, 2010 12:54
av Since-2009
adrian_vg skrev:Släpar killen på din sista bild med foten i backen?? Det är nåt som hänger ut där. Eller är det nåt skrufs på linsen?
Hehe det var när jag o polaren stod flagvakt så hade röd grupp enhandsträning, instruktören pilla med handen på curbsen =) Vet inte om det var en övning i sig för sen var det bra många som åkte o "plocka kula" i kurvorna, såg lite kul ut.

Postat: tis jul 20, 2010 12:55
av blacken
adrian_vg skrev:
blacken skrev:Det ser ut att vara kul, det där.. :)
Häng med du också! :D
Törs inte, ni bara slår mig. :D Och är lite för gammal att köra "avancerat", men man skulle kunna stå bredvid och fälla syrliga kommentarer på körningen. :D

Postat: tis jul 20, 2010 12:58
av Since-2009
blacken skrev:
adrian_vg skrev:
blacken skrev:Det ser ut att vara kul, det där.. :)
Häng med du också! :D
Törs inte, ni bara slår mig. :D Och är lite för gammal att köra "avancerat", men man skulle kunna stå bredvid och fälla syrliga kommentarer på körningen. :D
Ja men du börjar ju då förslagsvis i grön grupp där snitthastigheten är låg, det är hur safe som helst. Ålder är ingen godtagbar ursäkt! :D

Postat: tis jul 20, 2010 13:05
av adrian_vg
blacken skrev:Törs inte, ni bara slår mig. :D Och är lite för gammal att köra "avancerat", men man skulle kunna stå bredvid och fälla syrliga kommentarer på körningen. :D
Slå dig? Köra avancerat? :roll:

Vilket skitsnack! Ursäkta, men poängen med dessa knixkörningar är att man ska bli bättre mc-förare. Du får som alla andra börja i näst-näst-näst-snabbaste gruppen och arbeta dig uppåt. Att tänka att du är för dålig för att köra på bana är bara dumt. Det är inte klokt vad många det är som tror att man måste vara närmast Rossi för att gå en knixkurs, när hela poängen med den är just att lära sig - man måste ju börja nånstans, eller hur?

Även gamla hundar kan läras att sitta! ;-) Finns många äldre gentlemän- och damer på körningarna, tro mig.

Tycker du verkligen att lära sig att kontrollera sin blick, hantera gasen och spårval/svängpunkt är avancerat?

Fokus på dessa knixkurser ligger på trafiksäkerhet, inte att köra fort på bana. Nu kommer fartökningen mer eller mindre automagiskt när man kan hantera blicken och gasen mm, men det är meningen att detta ska användas till att öka sina egna marginaler ute i trafiken, inte till att köra fortare genom rondellerna (för att ta ett exempel). Detta är som sagt en trafiksäkerhetsfortbildning, ingen annat. :)

Se det som att du på körskolan tränar för att klara uppkörningen. På Knix lär du dig att köra din motorcykel. Så stor skillnad är det.
Since-2009 skrev:[...]Ålder är ingen godtagbar ursäkt! :D
+1 :tummenupp

Postat: tis jul 20, 2010 13:39
av blacken
Även gamla hundar kan läras att sitta!
Nope, det går inte, för vi sitter redan. :D Måste även bli frisk i armen först, men stå bredvid kan jag..

Postat: tis jul 20, 2010 13:57
av HondaHasse
Denne gamle gubben ska oxå köra Knix :wink:
På Lockarp den 7 augusti, ska bli spännande om dom kan lära mig nåt nytt... 8)

Postat: tis jul 20, 2010 23:22
av adrian_vg
Ännu fler bilder på viffrar och vfr-forummedlemmar på http://picasaweb.google.com/instamaticklubben!

Loke finns med på fler bilder i detta album. Dito undertecknad. Och på en viffer som ser renare ut. ;-)