I väntan på nästa säsong investerade jag i ett nytt avgassystem från G.P.R i Italien. Har länge velat ha nya dämpare med lite mer bröl från V4an.
Dom få paket jag hittat hat kostat satan. Det gjorde även detta i Sverige. Billigaste jag kunde få var nästan 10 tusen.
Jag köpte på Ebay direkt från tillverkaren. Ett paket med 2st dämpare och rörbitar ner till burken under hojen samt dB silencers 2st.
kostnad 600 EUR. Frakt 10 EUR = 5 476,21 SEK
Helt gaaaalet. Endast 10 Euro i frakt från Italien. Lycka till och få det priset med Posten inrikes

Allting var väldigt enkelt att sätta ihop bortsett från mina väskhållare mm. Fjädersystemet var mycket smidigt. Däremot hade nog italienarna inte
tänkt genom avstånden på vänstra dämparens fäste för fjädern. Den fick jag dra ut en hel del. Funkar men känns inte så bra för fjädern.
Fick dessutom trycka in en gummidistans i banden som håller uppe höre dämparen för annars låg den mot blinkersglaset. Jag lyckades få 2-3mm fritt mellan.
Kan vara olika passform beroende på hoj men känns lite sådär. Ändå nöjd!
Jag har bara kört lite på gatan hemma, och jag är mer än nöjd! Låter riktigt bra

Med dB siliencer i så låter den inte mycket mer än original faktist. Så blir nog att köra utan.
Det följde med några koner med hål i som man skulle stoppa in i dämparen. Den "slår" säkert
sönder en hel del ljud så tar man bort den så lär det låta mycket mer.
En annan tanke är att jag blir utan värmesköld på röret på sidan nu. Där hade jag tänkt att bygga en egen grej.
Ta en rostfri plåt och böja till lite och polera sen svetsa fast 2st rörklämmor på baksidan. Borde bli helt ok.
Film när jag gasar lite. Ryckte lite i gasen på slutet för att puffa lite men den ville inte riktigt i kylan...
http://www.youtube.com/watch?v=346fM6nVZGY
Bilder:
https://www.dropbox.com/sh/ln8ph70v0bxrn3t/n52zFEay0H#/
EDIT 2013-09-15:
Nya åk-ljuds filmer!
EDIT 2014-03-26: Tydligen ska dom sitta på sidan enligt tillverkaren. Det framgick inte i instruktionen som följde med. Men på en bild på deras hemsida sitter dom så. Ser ganska knäppt ut. Därför infästningen var lite "fel"



http://www.youtube.com/watch?v=mCyWbqJBXLk

http://www.youtube.com/watch?v=mlTGsAacdtk
