Sida 1 av 2

VFRCarlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 10:33
av VFRCarlsson
Hej. Fick återfall i början av september 2006 när jag bytte bort extra-bilen mot en VFR800 -98 med 3800 mil på mätaren. Har varit inne på denna eminenta hemsida lite då och då, så nu är det på tiden att presentera mig.
Är ”gubbe” 55år, men det tycks glömmas bort när hjälmen kommer på och till all lycka så har jag en fru som tycker att det är roligast när knäpuckarna får göra nytta även när hon sitter bakpå. Har fyra barn som är mellan 16-29 år så det blir ju rätt ofta som man har möjlighet att nyttja hojen under säsongen numera. Tills nu i höst så hade vfr:en rullat 7800 mil och går naturligtvis som en klocka.
Bor, gör jag i södra dalarna som jag har sett mer av de sista åren än jag trodde fanns innan jag blev med hoj igen, har 2,5 mil till jobbet på SSAB i Borlänge men det är många dagar när man tagit hojen till jobbet som avståndet blivit bra mycket längre, tex.20mil och mer. Rekordet före ett eftermiddags-skift blev ca: 26mil.
Några riktiga långfärder har det inte blivit än men det kanske blir av det med så småningom. Har en stuga i norrland, 78 mil bort, dit vi åkt några gånger och det går ju hur bra som helst med vfr:en.

Hoppas att vi får en fin och skapligt regnfri hojsommar 2011.
Väl mött på vägarna. Hlsn. Carlsson

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 10:36
av Maciver
Välkommen hit!

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 11:28
av TG
Välkommen hit!!

En "långfärd" får du ta fram i augusti när det är dags för V/FR-meet nere i Skåne!

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 11:45
av Mister
Välkommen :)

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 12:00
av Tommy Gsson
Välkommen Hit !!!
T.

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 12:47
av Pegaso
Välkommen!

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 12:53
av Conseal
Välkommen

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 13:29
av William
Välkommen!!

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 18:18
av Ajax
Välkommen!

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 19:39
av Donner
Välkommen hit :)

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tis jan 11, 2011 21:21
av Jimmy.S
välkommen

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: ons jan 12, 2011 11:19
av adrian_vg
Carlsson skrev:[...] har jag en fru som tycker att det är roligast när knäpuckarna får göra nytta även när hon sitter bakpå [...]
Hur coolt som helst! 8*D

Välkomen till forumet!

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: ons jan 12, 2011 16:33
av VFRCarlsson
Tack för välkommnandet.
Jodå, frugan är inte den oroliga typen men sedan hon började prata om att skaffa en egen hoj så blev JAG orolig. Jag har ju en gång i tiden försökt lära henne köra moped med mindre lyckat resultat.

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tor jan 13, 2011 09:39
av adrian_vg
Carlsson skrev:Jodå, frugan är inte den oroliga typen men sedan hon började prata om att skaffa en egen hoj så blev JAG orolig. Jag har ju en gång i tiden försökt lära henne köra moped med mindre lyckat resultat.
Heh, har försökt presentera samma idé för min fru. Men med tanke på hur hon kör bil och trampcykel, är jag lite orolig för om hon nappar på projekt "Ta MC-kort".

Hennes mamma, min svärmor, har en Yamaha Beluga, en 125:a som hon har sagt att frun skulle kunna överta. Men frun utvecklar en sorts blind fläck på det örat sas. ;*)

Re: Carlsson har hittat hit.

Postat: tor jan 13, 2011 20:16
av VFRCarlsson
Hon kanske redan drabbats av selektiv hörsel som annars brukar komma med stigande ålder. Själv har jag svårt att höra vissa ord som ex. diska ,städa och liknande. :D