4-cylindrig v-twin...
Postat: mån feb 25, 2019 20:46
Märklig maskin..... 

Skickat från min SM-G965F via Tapatalk


Skickat från min SM-G965F via Tapatalk
Det har jag också. I min växelindikator står det OD (overdrive) när jag lägger i 6:an och den är 25% överväxlad 1:0,75blacken skrev:Den tål att fundera på. Även 5växlar + överväxel ? e det en Volvo tro?..![]()
Se där, dom sagt man lär dig nåt nytt varje dagTyrannosaurus skrev:Det har jag också. I min växelindikator står det OD (overdrive) när jag lägger i 6:an och den är 25% överväxlad 1:0,75blacken skrev:Den tål att fundera på. Även 5växlar + överväxel ? e det en Volvo tro?..![]()
Absolut, jag som trodde att "OD" stod för "Over Drunk" dvs en mackapär som var krav på USA marknaden, som upplyste föraren att vederbörande var för tankad att köra säkert. Men, men vad fel man hade.lappen skrev:Se där, dom sagt man lär dig nåt nytt varje dagTyrannosaurus skrev:Det har jag också. I min växelindikator står det OD (overdrive) när jag lägger i 6:an och den är 25% överväxlad 1:0,75blacken skrev:Den tål att fundera på. Även 5växlar + överväxel ? e det en Volvo tro?..![]()
Skickat från min SM-G965F via Tapatalk
blacken skrev:Absolut, jag som trodde att "OD" stod för "Over Drunk" dvs en mackapär som var krav på USA marknaden, som upplyste föraren att vederbörande var för tankad att köra säkert. Men, men vad fel man hade.