Sida 1 av 3

VFR800 med 6000 mil?

Postat: sön aug 03, 2014 10:26
av Panso
Hallå,

Har kikat runt hör på forumet en tid nu och har kommit fram till att en VFR800 låter som en trevlig uppgradering från min nuvarande ER6-F.

Har hittat en väldigt fin -08 som ska kontrolleras och provköras i veckan. Det enda jag kan hitta dom eventuellt är negativt av den är att den har gått strax över 6000 mil redan. Vad tror ni på forumet om detta? Helt normalt eller något man bör undvika?

Är också nyfiken på om ni har några tips eller frågor jag ska ta upp med säljaren innan köp. Några "vanliga" problem eller delar som bör vara bytt vid dessa milantal?

Är helt säker på att vi kommer ses på vägarna med en VFR framöver - oavsett om det blir denna eller en annan. :)

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: sön aug 03, 2014 11:19
av Conseal
6000 är inte mycket. Är den servad som den ska och slitdetaljer som däck och drivpaket är bytta så är det inga problem. Jag tycker man kan räkna på minst 1000 mil per år som normalt brukande och 08-14 är 6 år.

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: sön aug 03, 2014 16:13
av adrian_vg
Har den gått längre än tusen mil/år är den antagligen touringkörd, det är snarare ett plus än något negativt. Fö håller jag med Conseal.

Edit: Var finns du? Är du i Uppsalatrakten kan jg hänga på vid kollen om du vill, om du känner dig osäker. :-)

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: sön aug 03, 2014 23:16
av Panso
Låter ju kanon - Stort tack för snabb info!

Den verkar dock ha stått sedan 2011 då nuvarande handlaren köpte upp den, så de 6000 milen är avverkade på 3 år. Endast en ägare (och nu handlaren som säljer den då), men ska vara underhållsladdat batteri och besiktning görs på hojen innan jag hämtar upp den. De många milen ska tydligen kommit på en hel del långresor om jag förstod säljaren rätt, något som han kallade "snälla mil".

Servad ska den vara, helt enligt boken.

Hojen står i Norrköping, så tyvärr inte i Uppsalatrakten men stort tack för erbjudandet iallafall. Utgår själv ifrån Gävle, så tänkte jag frågar här först så ingen säger direkt "NEJ!" pga milen - då skulle jag nog inte gjort mig besvären att åka och kika på den. :)

Vet inte om det är dumt att länka, men ni hittar den säkert snabbt genom en sökning på en av de större annonssajterna om ni är nyfikna. :)

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 05:43
av adrian_vg
Måste vara denna: http://www.blocket.se/vi/35497969.htm

"... Trots att den rullat 6500 mil... " :roll:

Folk har milnoja...

Ser bra ut på bild. Kolla att ventilkollen vid 4800(?) mil gjorts. Den är dyr, och priset på hojen bör reflektera det om det inte gjorts.

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 07:38
av tersan
Panso skrev:Den verkar dock ha stått sedan 2011 då nuvarande handlaren köpte upp den...
Här börjar mina varningsklockor ringa... milen är som sagt inga problem, långkörningar mår en hoj bara bra av och har den servats som den ska så håller en VFR nästan hur länge som helst.

Men att den stått så länge måste ju bero på nåt. I bästa fall handlar det bara om att priset är fel, och kollar man runt lite snabbt verkar det onekligen som att det ska ner en rejäl bit.

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 11:13
av Panso
Helt rätt länk. Var bara lite osäker vad det var för policy här på forumet med länkar till annonser. Vill ju inte komma in som ny och göra fel i andra inlägget. :)

Tack för informationen om ventilkollen, ska höra efter med säljaren.

Japp, är osäker på varför den stått så länge. Troligen har de velat fått ut för mycket för den då den nu även är prissänkt.

Tycker du verkligen priset är så högt? Har kikat runt och tycker de ligger däromkring. Det som skiljer verkar vara milen på denna som är rätt höga i jämförelse med de andra. Det inkluderas dock väskorna på denna vilket jag ser som ett klart plus och säkert värt en del i jämförelse med andra.

Har jag missat något? Är rätt ny på hojar så tar självklart råd från alla som är villiga att ge dem. :)

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 11:19
av adrian_vg
Köper du den, kan du börja med att byta alla vätskorna och alla filter.

Finns fyra 08:or på Blocket: http://www.blocket.se/ostergotland?q=vf ... &l=0&md=th
med ungefär samma pris.

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 11:40
av tersan
Värderingar är knepiga... plus är förstås väskor, touringkörd och att du lär få garanti eftersom den säljs av en firma (som mig veterligt hör till de seriösa).
Minus är milen, det går inte att komma ifrån. En välanvänd hoj ska kosta mindre än en garage queen, även om VFR tål mil bättre än de flesta samtidigt som en dammsamlare drabbas av problem den också.

Men är hojen fin och du tycker att väskorna är värda motsvarande några extra mil är det bara att handla. Personligen hade jag nog velat få ner priset åtminstone 5-6 tusen till... :wink:

Behöver du logistikhjälp runt Norrköping är det bara att du hör av dig, jag bor i trakten.

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 13:50
av Conseal
Med tanke på att handtagsvärmare och gps följer med så är väl priset helt ok.

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 17:42
av Panso
Tack igen för kommentarerna och hjälpen. Blir en sväng dit i veckan för att få en titt på den på riktigt och även provköra, återkommer med en rapport så snart jag kikat.

Blir hojtur ner på ER6:an och förhoppningsvis VFR hem dagen efter. :)

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 18:27
av Råttis
Alltid trevligt med fler Vifferister.

Om du nu hinner köpa den innan träffen som anordnas här i Norra Skåne samt får ledigt från alla måsten så finns det säkert plats till en till. Kolla med träffgeneralen HondaHasse om det skulle bli aktuellt!

/Råttis

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 20:28
av HondaHasse
Råttis skrev:Alltid trevligt med fler Vifferister.

Om du nu hinner köpa den innan träffen som anordnas här i Norra Skåne samt får ledigt från alla måsten så finns det säkert plats till en till. Kolla med träffgeneralen HondaHasse om det skulle bli aktuellt!

/Råttis
Jodå, det går nog ordna ;-)
Länk till träffen finns i signaturen nedan.

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: mån aug 04, 2014 21:17
av tersan
Panso skrev:Blir hojtur ner på ER6:an och förhoppningsvis VFR hem dagen efter. :)
Hmm... drygt 30 mil i sadeln på en VFR är ingenting, men jag misstänker att du lär vara lite tröttare efter samma sträcka på en ER-6... :wink:

Re: VFR800 med 6000 mil?

Postat: tis aug 05, 2014 19:11
av Panso
Tack för inbjudan, men tyvärr lite för långt för min del så här kort inpå. Får jag nog se fram emot kommande års träffar istället. :)

Jo, tog runt 40 mil en dag på ER6:an och det var nog så långt man önskade köra. Klart man kan pusha några mil till, men skönare när man kan ta det lugnt och ändå har semester en vecka till. Sambon följer med på sin FJR så vi kör vidare från Norrköping om hojköpet går igenom. :)