Sida 1 av 1
Fortkörning
Postat: sön okt 07, 2012 20:16
av wargen
Såg på text tv att 5 % av alla mc förare kör 30 km förfort, 50 st dödades i trafiken, men hur är kopplingen mellan forkörning och dödsolyckor i % någon som vet? och hur besvärligt är det inte att ligga i tex 70 dom flesta moderna hojar gör över 100 på ettan, svårt problem tycker jag. kanske skall skruva av kåporna så man kan få lite fartvind
Re: Fortkörning
Postat: mån okt 08, 2012 17:35
av Maciver
På SMC´s webb finns det om detta. Kan även söka i forumet.
http://forum.svcm.se
Re: Fortkörning
Postat: mån okt 08, 2012 20:49
av Tyrannosaurus
wargen skrev:Såg på text tv att 5 % av alla mc förare kör 30 km förfort, 50 st dödades i trafiken, men hur är kopplingen mellan forkörning och dödsolyckor i % någon som vet? och hur besvärligt är det inte att ligga i tex 70 dom flesta moderna hojar gör över 100 på ettan, svårt problem tycker jag. kanske skall skruva av kåporna så man kan få lite fartvind
Jag är mycket skeptisk till kopplingen mellan s.k. fortkörning och dödsolyckor.
Ok, dagens sporthojar är extremt snabba och inbjuder till höga farter och har även väghållning för det, men åker man av så gör man det med besked. Förr gick det absolut inte lika fort av den enkla anledningen att man varken hade motor eller väghållning för det och hade dessutom vikten emot sig. Förvisso har man bättre kläder och skydd numera, men fläskar man ut i spenaten och smäckar in i ett träd så hjälper inte alla skydd i världen.
Men generellt? Nej! Inget direkt samband, snarare tvärt om.
Jag har nog sällan kört så lugnt som i år och anledningen är att jag körde mycket tillsammans med Mija som ännu inte har så mycket hojrutin. Så det blev lugn och fin körning och hjälpa/skydda henne så gott jag kunde i trafiken och mot galna bilister.
Resultat: Livsfarliga bilister, irritation, tokiga omkörningar, trängningar mm. Tack vare min erfarenhet lyckades jag åtminstone hålla dom något sånär på avstånd genom att göra mig bred, använda övertydliga handsignaler, peka på dom (menar inte visa fingret även om det förekom), låta röret tala och försöka se allmänt farlig ut.
Faktum är att de gånger nu under säsongen när jag körde själv och skruvade upp tempot till mitt vanliga så var incidenterna betydligt färre.
Re: Fortkörning
Postat: mån okt 08, 2012 21:07
av Rydh
Enligt rapporten så har sju av tio av de förolyckade kört för fort. Sedan om det är anledningen till olyckan är ju en annan femma.
Att dagens hojar är goda för bra mycket hastigheter än de tillåtna är väl knappast en ursäkt för att köra för fort. Jag är inget helgon på
området men är man en ghostrider-typ så tycker jag att man kan hålla sig till banåkning.
Re: Fortkörning
Postat: mån okt 08, 2012 21:18
av Maciver
Tyvärr är det även så att många av de som förolyckas egentligen INTE får framföra fordonet av någon/några anledningar (inget KK, påverkad bl.a.) men finns med i statistiken.
Hittade på smc:
http://www.svmc.se/smc/SMCs-arbete--fra ... -beteende/
Re: Fortkörning
Postat: mån okt 08, 2012 21:20
av wargen
7 av 10 jädrar va högt, men håller med att köra som en idiot, är inget att stå efter. Jag har 3 elever som håller på att ta kort, och försöker lära dom att alla bilar är livsfarliga,, dom skrattade först men nu har dom börjat förstå att dom är livsfarliga(åtminstående måste man betrakta dom så)
Re: Fortkörning
Postat: mån okt 08, 2012 21:32
av Rydh
Ja så är det ju också. Och av de femtio per år så tillhör nog några stycken den kategorin...
Re: Fortkörning
Postat: lör okt 13, 2012 08:03
av Swartz
wargen skrev:7 av 10 jädrar va högt, men håller med att köra som en idiot, är inget att stå efter. Jag har 3 elever som håller på att ta kort, och försöker lära dom att alla bilar är livsfarliga,, dom skrattade först men nu har dom börjat förstå att dom är livsfarliga(åtminstående måste man betrakta dom så)
När jag tog min första körlektion så fick jag rådet; "tänk på att alla bilister är ute efter att köra ihjäl dig"
Det ligger en hel del i det...
Re: Fortkörning
Postat: ons jan 30, 2013 21:00
av blacken
wargen skrev:Såg på text tv att 5 % av alla mc förare kör 30 km förfort, 50 st dödades i trafiken, men hur är kopplingen mellan forkörning och dödsolyckor i % någon som vet? och hur besvärligt är det inte att ligga i tex 70 dom flesta moderna hojar gör över 100 på ettan, svårt problem tycker jag. kanske skall skruva av kåporna så man kan få lite fartvind
Hmm, låter lattjo om man ser till följande.
http://www.bike.se/nyheter/motorcyklist ... angsammast
Men roligt är det, när man inte bara får skit för att man kör hoj..

Fortkörning
Postat: tor jan 31, 2013 09:00
av Conseal
Vilket tur att jag inte kör för fort

Re: Fortkörning
Postat: tor jan 31, 2013 10:22
av HondaHasse
Conseal skrev:Vilket tur att jag inte kör för fort


Re: Fortkörning
Postat: lör feb 02, 2013 11:28
av blacken
Så här kör dom nere på kontinenten
http://www.youtube.com/watch?v=jfEtmX64N6o anser att vi har en avsevärt bättre trafikmoral och kunnande..
Re: Fortkörning
Postat: lör feb 02, 2013 15:17
av adrian_vg
Satt med hjärtat i halsgropen mest hela tiden...