Sida 1 av 2

Transalp vs VFR 800

Postat: sön jul 19, 2009 16:36
av Kanske
Hej!
Funderar att "kanske" byta ut TA;n till en VFR 800!
Övertyga mig!
Är ingen riktig grusåkare men trivs bra på transalpen.
Gillar upprätt körställning.
Dock lite klen på högre farter, slingrar på framhjulet vid grus körning.
Mycket turbolens runt hjälmen över 110 km.
Mvh / kanske

Postat: sön jul 19, 2009 21:34
av Henning
TA och VFR kompletterar varann.

VFR är en kul gathoj som gör kurvor till kul utan att tangera racing. TA är en skön vän vid pendling, touring och måttligt grusös.

Om du vill bli övertygad skall du provköra och känna vad ditt eget hjärta känner. Lyssnar du på VFR-folk och övertygas lever du deras dröm/verklighet.

Skaffa dig en egen uppfattning och du kommer antagligen inte bli missnöjd. Både TA och VFR är ypperliga verktyg det de är skapade för - och lite till!

/Henning!

Postat: sön jul 19, 2009 23:25
av TG
Eftersom att du frågar så har du egentligen redan bestämt dig :wink: :roll: 8)
Precis som Henning uttrycker det är det två kompletta hojar (fri tolkning av Hennings text och ord :D :lol: ) men på två helt olika sätt!

Fundera lite över hur bra asfalt du har på 80% av vägarna du åker på, hur ofta du åker fortare än 110.... och liknande frågor, det torde ge dig en fingervisning om vilken hoj du vill ha - Jag vet vad jag kör, och vilket forum du har vänt dig till för övertygelse :wink: 8)

Lycka till i tankevåndorna :roll: :D

(välkommen hit f.ö. :wink: )

Postat: mån jul 20, 2009 08:22
av Henning
Jag ska väl säga att även om de kompletterar varann så har de båda stort bruksvärde som pendlarhojar, dagsturshojar och långfärdshojar.

:)

/Henning!

Postat: mån jul 20, 2009 09:38
av Kanske
Tackar för svaren :!:
Hur är det med strömfelen på VFR 800, har läst om många VFR 750 med sönder brända relän osv.

Postat: mån jul 20, 2009 09:52
av TG
Såvitt jag har förstått är det ett problem (VFR:ens enda?!?!?) som "försvann" till VTEC generationen (2002 -> )

Det som ett antal har skrivit här om är laddningsregulatorn och eller statorn....

Läste om någon som bytt till den regulatorn som var till CBR 600 eller en nyare VFR, blev någon kabel över ( :shock: :wink: ) men fungarade tydligen efter det 8)

Postat: mån jul 20, 2009 10:05
av Kanske
Och jag som siktat in mig på en gul -99 :roll:

Postat: mån jul 20, 2009 10:30
av tersan
Kanske skrev:Och jag som siktat in mig på en gul -99 :roll:
Hmm... det finns en gul -99 här på forumet som verkar ha haft en del krångel, kan det vara den du tittat på tro?

Fast rent generellt skulle jag inte vara orolig för att köpa en VFR av den anledningen, de flesta hojar råkar inte ut för några problem.

Postat: mån jul 20, 2009 11:06
av Kanske
Nej, har inte sett ut nån än. Har oxå läst den tråden.
Gillar den gula färgen :D Finns visst bara på -99 -00 :?:

Postat: mån jul 20, 2009 11:27
av Hondaman
Har faktiskt varit i en liknade situation som dig. Mina tidigare hojar har varit i on/offroad-klassen och jag har kört ganska mycket grus.

Nu kände jag att det var dags att byta hoj. Det som jag saknade hos mina tidigare maskiner var möjligheten till lite längre resor. Visst, Transalpen är en mycket kompetent maskin, men det är ändå en kompromiss mellan två världar. Jag hade också tröttnat lite på grusåkningen och ville ha en mer landsvägsbetonad hoj.

Mitt val blev en VFR (-99) av flera anledningar. Först och främst ville jag ha en Honda eftersom det för mig innebär hög kvalité.

Jag ville dessutom ha en landsvägsmaskin, men jag hade inga krav på att vara värst i klassen med 180 hästar på bakhjulet. Detta helt enkelt på grund av att jag aldrig skulle utnyttja detta. Jag ville inte heller ha en extrem sporthoj eftersom jag av erfarenhet vet att långresor i den körställningen inte passar mig.

Jag vill även ha en maskin med rimliga försäkringspremier. Det är lite trist att detta ska behöva inverka på valet av hoj, men med dagens premier är det den bistra verkligheten.

Efter mycket efterforskningar blev jag mer och mer inriktad på VFR. Det verkade som att alla hade något gott att säg om den, men det var få som nämnde några nackdelar. Jag sökte upp en handlare och provkörde och visst, jag var fast. Det var helt enkelt den hoj jag hade letat efter.

Re: Transalp vs VFR 800

Postat: mån jul 20, 2009 11:38
av burnis
Kanske skrev: Övertyga mig!
Ja,,,jag har haft min viffe i snart tio år,,inga elproblem än.
inga andra större heller för den delen..på 7000mil
är typ bara o starta o köra. :)
den får en bra service förstås åxå..

mvh

Re: Transalp vs VFR 800

Postat: mån jul 20, 2009 12:08
av adrian_vg
Behåll Transalpen och skaffa en VFR. Transalpen funkar bra för vinterbruk till-och-från-jobbet. Det är vad jag gör. Fast med en XL600R. :D
Kanske skrev:Hur är det med strömfelen på VFR 800, har läst om många VFR 750 med sönder brända relän osv.
Vissa viffrar har problem, vissa inte.

Re: Transalp vs VFR 800

Postat: mån jul 20, 2009 12:26
av tersan
adrian_vg skrev:Behåll Transalpen och skaffa en VFR.
Bästa rådet hittills! Har tänkt på nåt liknande själv, fast tvärtom... alltså behålla VFRen och komplettera med nåt annat. Fast i mitt fall skulle det bli en offroad, en glidare, en racer och en brittisk caféracer... vadå, svårt att bestämma mig? Jag? :?

Re: Transalp vs VFR 800

Postat: mån jul 20, 2009 14:30
av adrian_vg
tersan skrev:
adrian_vg skrev:Behåll Transalpen och skaffa en VFR.
Bästa rådet hittills! Har tänkt på nåt liknande själv, fast tvärtom... alltså behålla VFRen och komplettera med nåt annat. Fast i mitt fall skulle det bli en offroad, en glidare, en racer och en brittisk caféracer... vadå, svårt att bestämma mig? Jag? :?
Tack.

Med tanke på var du bor behövs knappast en offroad för vinterbruk. Det snöar väl i stort sett aldrig så långt ner i södern, väl? Det borde räcka med nåt billigt kåplöst kanske? En Honda SLR edyl?

Postat: mån jul 20, 2009 14:35
av Kanske
Visst vore toppen med 2 hojar, om ekonomin och garaget tillät det :D