Sida 1 av 3

Jaha då var det min tur för statuskoll

Postat: mån jan 26, 2009 00:21
av Tyrannosaurus
Mässan är över och jag sitter nu hemma lätt groggy efter att ha tryckt i mig kvällens dos av pillercocktail.

I fredags efter mässan skulle jag tillsammans med SMC-gänget och instruktörsgruppen ha en trevlig liten kick-off genom att köra lite gocart i Västberga. Den hela avslutades ganska snöpligt för min del med en meny av knäckta revben efter närkontakt med banans avbärarräcke.

Jag kan bara konstatera att gamla gubbar som tror att dom fortfarande är 25 inte så ägna sig åt sånt för det gör jävligt ort :evil:

Till att börja med, ha all heder till SMC:s instruktörsgrupp som verkligen visade att dom vet hur dom ska agera vid en olycka.
Så... Ambulans tillkallades men hur får man ur en person som har duktigt ont ur sittbrunnen på en gocart. Mitt i allt elände så fanns det plats för lite humor, för när ambulanstjejerna ansåg det bäst att tillkalla brandkår som har bättre utrustning så fick polisen höra över radio att "någon satt fastklämd i en bil" (oh yeah). Väl på plats var konstaplarna tvungna att dra lite på munnen då "bilen" var väldigt liten och dessutom inomhus.

Då skadans omfattning i det här läget var okänd även för mig försågs jag med en halskrage. Därefter skulle jag ur carten, men det var lättare sagt än gjort. Efter ett försök att få in en s.k. "spineboard" mellan mig och ryggstödet där jag snabbt informerade dom om att det var en dålig idé trots intravenös morfin så kom instruktörerna tillsammans med brandmännen till slutsatsen att det bästa nog var att skruva ur stolen, lyfta ur alltihop med mig i och placera alltihop liggande på "spineboarden" i något som måste ha liknat en gynekologställning. Därefter kunde stolen avlägsnas och benen läggas ner.

Därefter in till sjukan som hade förberett sig på s.k. "stort larm" då de först misstänkte ryggskada. In i akutrum där ett antal läkare väntade som efter att ha försäkrat sig om att finmotoriken fungerade med rörlighet på ögon, nacke, tår osv. avlägsnade sig en efter en. Det kändes bra att få reda på att det verkligen funkar den dagens man kanske kommer in efter en hojolycka med svårare skador än jag hade nu.

Till slut var det iaf bara en läkare och ett antal syrror kvar. Beslutet var att rulla över mig på sidorna för att kolla hur det såg ut, även på den skadade sidan. Jag noterade att det var någon jävel som skrek där inne, jag vet inte vem, men jag blev hes av det :?
Satan i gatan när dom la mig på dom knäckta revbenen!!!!!!!!!!!!

Nu var iaf felet konstaterat och jag fick ligga kvar i fyra timmar eftersom dom ville kolla syreupptagningsförmågan så det inte var lungpunka och under tiden matade dom mig med diverse piller. När jag väl kunde gå för egen maskin vart det taxi hem och sova vilket faktiskt gick förvånansvärt bra, så bra att jag inte trodde jag skulle behövs mer piller.
Det var i det skicket jag var när vi sågs med er som träffade mig på mässan.

Natt nummer två var värre, det gick att sova, men att komma upp var ingen lek. I det läget åkte de medhavda pillren från sjukan ner, därefter blev det raka spåret in till jourapoteket för inköp av mer knark innan jag stack till mässan igen.
Söndagen funkade betydligt bättre och även om jag har varit lite lätt groggy hela dan så slipper jag iaf ha ont. Nu blir det till att knapra piller fram tills eländet börjar växa ihop om uppskattningsvis 1½ vecka. Men sen tar det 4-6 veckor innan man börjar blir ordentligt återställd precis som med vilka benbrott som helst.

Kontentan av historien... Håll er på två hjul, det är farlig med fyra :wink: :twisted:

Postat: mån jan 26, 2009 00:32
av Excalibur105
Usch usch, det låter inte trevligt det där, vi får hoppas på snabb tillfriskning och sen ut på banan igen så du inte får bestående men av olyckan :D

Postat: mån jan 26, 2009 11:55
av Göingen
Aj Aj Robban, som sagt var är du inte 25 längre, så ta det lungt. Om det kan vara till någon tröst så kommer du förmodligen att vara i form igen till MC-säsongen startar.

Postat: mån jan 26, 2009 16:33
av Tyrannosaurus
Excalibur105 skrev:Usch usch, det låter inte trevligt det där, vi får hoppas på snabb tillfriskning och sen ut på banan igen så du inte får bestående men av olyckan :D
Det är nog tveksamt om det blir något mer gocart körande efter det här. Visst är det kul, men man kör ju på sladd hela tiden och det finns inga avkörningszoner så det behövs inte alltför stora misstag för att damma in i ett räcke. Kan tillägga att det var på den hårda stolskanten jag gjorde mig illa, inte på själva räcket då man knappast kommer ur en gocart så lätt och den är lika bred som den är lång så den välter heller inte så lätt.
Göingen skrev:Aj Aj Robban, som sagt var är du inte 25 längre, så ta det lungt. Om det kan vara till någon tröst så kommer du förmodligen att vara i form igen till MC-säsongen startar.
Jo det räknar jag med, men jag har ju lite jobb att göra på hojen (service mm.) så jag hoppas att vara återställd i god tid innan säsong, förhoppningsvis i slutet av februari. Just nu lyfter jag inte ett verktyg, än mindre kryper runt hojen.
Det längsta jag sträcker mig att att sitta och knappa på tangentbordet :wink:

Postat: mån jan 26, 2009 16:40
av TG
Lycka till i tillfrisknandet, jag hoppas det går fort!!!

Postat: mån jan 26, 2009 17:02
av PG
Tråkigt att höra. :(
Krya på dig!

Postat: mån jan 26, 2009 17:39
av Donner
Aj aj, krya på dej.

Postat: mån jan 26, 2009 17:45
av T-PWR
Usch, inget kul det där. Hoppas att du blir bra snabbt så du slipper att ha ont.

Mvh. Mathias

Postat: mån jan 26, 2009 19:29
av Conseal
Ja det var ett lamt handslag du hade ;) .. Hoppas det bättrar sig fort det är ju snart körväder :)

Postat: mån jan 26, 2009 19:35
av Henning
Conseal, är det inte dags snart med en egen kategori? "Statuskoll" ;)

Postat: mån jan 26, 2009 19:40
av Conseal
Pft .. näe .. kanske en för ålderskrämpor ;)

Postat: mån jan 26, 2009 20:30
av apex
Hornen växer ut på gokartbanan...I know! :D

Krya påre!

Postat: mån jan 26, 2009 20:43
av Tommy Gsson
Krya på dig Tyrannosaurus. Du kanske ska passa på att skissa på ombygge nu när du fått lyckopiller? :lol:

Postat: mån jan 26, 2009 21:01
av Tyrannosaurus
Conseal skrev:Pft .. näe .. kanske en för ålderskrämpor ;)
Nu ska du inte vara sån :twisted:
Tommy Gsson skrev:Krya på dig Tyrannosaurus. Du kanske ska passa på att skissa på ombygge nu när du fått lyckopiller? :lol:
Icke. Det får räcka med ombyggnader. Det blir en ny ljuddämpare, det är allt, men den är redan bortom skisstadiet och nästan klar. Det är bara delarna som ska sättas ihop som är kvar.

Postat: tis jan 27, 2009 01:01
av Karlsson
Tråkig historia det där... :(

Krya på dig!