vfrforever skrev:Min 800 99:a drog 0,42/mil med tankväska, toppbox oxh tält på semestern i somras. Ca 500mil. Annars runt 0.45/mil blandad körning.
Fiskörde du i 50km/h på sexan hela vägen då eller?
Sorry... Kunde inte låta bli.
Nej faktiskt inte . Blev förvånad själv, och kanske mest kompisen på GS 1150 med 0,7/mil! Men jag önskar att jag gjort det en kväll i sept (FISÅKT alltså) Har nämligen varit av med lappen i 2 mån, men åker igen, senast igår = KALLT
En dag ska jag dö. Alla andra dagar ska jag inte göra det.
vfrforever skrev:Nej faktiskt inte . Blev förvånad själv, och kanske mest kompisen på GS 1150 med 0,7/mil! Men jag önskar att jag gjort det en kväll i sept (FISÅKT alltså) Har nämligen varit av med lappen i 2 mån, men åker igen, senast igår = KALLT
Bättre i september än mitt i säsongen!
Faceplant säger: ATGATT (All The Gear All The Time)!
Because walking away in disgust beats riding away in an ambulance.
===
KTM 990 SMR-'12, Honda NX650 Dominator-'88, Suzuki DRZ400S-'00. Avatar-bild av Meltrockphoto MC!
har gjort en liten förbrukningsmätning på min viffer med, har den som pendlarhoj till och från jobbet, enkel resa 1 mil och 5 km av dessa är motorväg, kört den sträckan 1 en veckas tid, var ute på nöjestur i lördags med grabbarna som kör R1, FJR, gsxr750-08, thunder race så det är ju inga tråkiga hojar och tempot är ganska blanda,t toppfarten på min hoj blev 265km/h enl. mätaren medans gixxern hamnade runt 295.... hittade en härlig kurvig väg en bit ovanför ödeshög som går mot avesta = konstant höger vänster upp o ner med ganska god sikt i några mil.. där kom viffern först så det blev en ganska busig resa totalt sätt.
Detta kallar jag för blandad körning, har kört totalt sett 30 mil och fick i 16,4 liter idag = 0,55L/km vilket jag tycker är över förväntan
Min drar runt halvlitern i normala fall, men det som var mest överraskande var att den inte drar mer än ca 0,65 på bandagar då man ligger i princip konstant mellan 5- 12000 varv.
Kan det stämma att hojen drar mindre efter Flapper Valve mode och PAIR valve mode kopplats bort?
Min drar idag efter dessa moddar 0.42-0.46 landsväg och 0.49-0.52 i stan. Vad kan det beror på?
There´s no devil, there's just God when he's drunk.
_________________________________________
Dnepr k-650 -68, drunkning
Jawa 350 -86, stulen
Honda NTV Revere 650 -92, såld
Honda VFR 800 -01, såld
Suzuki DL-650 -12, in love with
diVid skrev:Kan det stämma att hojen drar mindre efter Flapper Valve mode och PAIR valve mode kopplats bort?
Min drar idag efter dessa moddar 0.42-0.46 landsväg och 0.49-0.52 i stan. Vad kan det beror på?
Låter väldigt lågt. Kan den gå lite för snålt? Hur ser tändstiften ut?
Faceplant säger: ATGATT (All The Gear All The Time)!
Because walking away in disgust beats riding away in an ambulance.
===
KTM 990 SMR-'12, Honda NX650 Dominator-'88, Suzuki DRZ400S-'00. Avatar-bild av Meltrockphoto MC!
Tankat 2 ggr hittills och då har det varit 0.64 och 0.68, helt original 2008 på ca 500 mil. Större delen av dom tankarna har gått med packboxar på så det kan väl göra några cl extra.
VFR800 EHEC
Started out with nothing and I still got most of it left
Min drog 0,60l/mil sist jag tankade. Då hadde jag kört halva sträckan lungt men med passagerare, och halva sträckan aktivt med några urvarvningar och många accelerationer(öhrn,öööhhrnnn ). Kollade inte förbrukningen före jag gjorde PAIR, Flapper och monterade PC5, men före modifikationerna reagerade jag på att jag måsta tanka hela tiden, så jag menar bestämt att det blev lägre förbrukning efter modifikationerna.
Den har gått ca 4000km, så den kanske drar mindre så småningom när den blivit ordentligt inkörd...
Nu har jag mätt min 800 och med blandad körning med inslag av gaspådrag så landade förbrukningen på 0,51 lit/mil....det är ju sjukt lågt. Körde 14 mil idag så det skall bli spännande vid nästa tankning att se vad den visar då.
0,63 vid senaste tankstoppet. Då var första halvan av tanken lugn med övervägande motorväg, inte snabbare än 120 och aldrig över 5000 varv. Andra hälften var det huligankörning.
VFR 800 - 98 svart
________________________
Not only do I not know what's going on, I wouldn't know what to do about it if I did.
George Carlin
========================
senast uppmätta
0,57l/m med 2 personer på ca 85 kg styck,24 mil,små krokiga,backiga vägar-helt nöjd med den siffran
"topp-notering" 0,78...ca 10 mil,ensam på hojjen,lite trafik,stor öppen väg,tidigt på morgonen och solen sken
Nuvarande 2-hjulingar
Vfr 800 FI 02:a,Super blackbird 07:a,Cb 750 F 82:a,Ktm 640 adv. 05:a o en fet zundapp 78:a
0,51 l/mil runt Mälaren två personer i rätt lugnt landsvägstempo. Snittförbrukningen ligger på 0,55 och då är det en hel del stadstrafik till och från jobbet med mycket stopp och start och lite motorväg då och då. Tycker det är helt okej.
VFR 750 F - Red racetouring edition - Michelin Pilot Power, Stålomspunnet, Pretech 6-kolvsok, Öhlins-dämpare, K&N -filter, NWS-hugger, Titax-grepp, Scott-oiler, handtagsvärme
jaha då har man varit på en liten semestertripp med viffern, åkte upp till redwings camping i mora över helgen med några polare, och med fullpackad hoj, toppbox och övergödda biltemaväskar på sidorna, en ryggsäck och sovsäck på sadeln så drog hojen 0,45 liter milen efter 104mil, som minst drog den på vägen upp i torsdags, var typ ingen trafik och jämn fart i 110-120 hela vägen upp, då drog den 17 liter på 40 mil= 0.425 liter milen, det är riktigt kul att tanka
Bilagor
verviktig viffer.jpg (181.48 KiB) Visad 12623 gånger
VFR 800 - 98 svart
________________________
Not only do I not know what's going on, I wouldn't know what to do about it if I did.
George Carlin
========================
Var glad!
När jag hämtade min VF750 så drog den knappt 0.7 på hemresan..
Fast jag tror att det i det här fallet finns MYCKET goda marginaler att sänka förbrukningen..
Standardservice och en rejäl tvätt av förgasarna och inställning av dem.
Återkommer med resultatet. Körförbud på hojen för närvarande pga enbart 2veckors exportförsäkring och den gula NL-skylt tilltalar inte Harry Haffa..
Necessity is supposed to be the mother of invention, but desperation works even better...
VF750C --82-83